Agenda

  •  
  • MONDAY
    OCTOBER 31
    MEDIA DAY
  •  
  • TUESDAY
    NOVEMBER 1
    07:30 - 08:30
    BREAKFAST
    08:30 - 10:00
    MEET THE BE INSPIRED AWARD FINALISTS
    10:00 - 10:30
    BREAK
    10:30 - 12:00
    FINALISTS PRESENTATIONS
    10:30 - 11:00
    Building: China Aerospace Construction Group Co., Ltd.
    Construction: GHD, Inc.
    Government: Delhi Mumbai Industrial Corridor Development Corporation
    Manufacturing: GEA Equipamentos e Soluções LTDA
    Power Generation: PowerChina Huadong Engineering Corporation
    Roads: Beta 2 Engenharia

    11:00 - 11:30
    Building: Johnson Pilton Walker
    Construction: Insight-WFP
    Government: Los Angeles Community College District
    Manufacturing: Tamco Switchgear Sdn. Bhd. (L&T Group of Companies)
    Power Generation: Black & Veatch
    Roads: Costain Carillion Joint Venture

    11:30 - 12:00
    Building: Morphosis
    Construction: Shell Global Solutions International BV
    Government: Research and Design Institute for Urban Transportation "MosgortransNIIproekt"
    Manufacturing: Unipar Carbocloro
    Power Generation: Northwest Electric Power Design Institute Co., Ltd. of China Power Engineering Consulting Group
    Roads: Inspec Nederland BV
    12:00 - 13:30
    LUNCH
    avatar
    13:30 - 15:00
    TECHNOLOGY UPDATE
    Bhupinder Singh, Chief Product Officer, Bentley Systems
    15:30 - 17:00
    FINALISTS PRESENTATIONS
    15:30 - 16:00
    Land Development: Beijing Shougang International Engineering Technology Co., Ltd.
    Offshore: LLC Volgogradnefteproekt
    Rail and Transit: Banedanmark
    Structures: Estaco S.A.
    Utilities and Communications: Elia
    Water Network Analysis: NJS Engineers India Pvt., Ltd.

    16:00 - 16:30
    Land Development: Tract Consultants Pty., Ltd.
    Offshore: Oil & Natural Gas Corporation, Ltd.
    Rail and Transit: Mott MacDonald – FLO JV
    Structures: RASANA Engineering Co., LLC
    Utilities and Communications: Hubei Electric Engineering Corporation
    Water Network Analysis: Roy Hill Iron Ore

    16:30 - 17:00
    Land Development: Voyants Solution Pvt., Ltd.
    Offshore: Seaway Heavy Lifting
    Rail and Transit: FUT-Sweco/Typsa
    Structures: WSP Parsons Brinkerhoff
    Utilities and Communications: Snam (Remote Presentation)
    Water Network Analysis: Sabesp
    17:00 - 17:30
    BREAK
    17:30 - 19:00
    FINALISTS PRESENTATIONS
    17:30 - 18:00
    Asset Performance: Danfoss
    Bridges: Guizhou Transportation Planning Survey & Design Academy Co., Ltd.
    Mining: OSJC Magnitogorsky Gipromez
    Project Delivery: AECOM
    Reality Modeling: CH2M Fairhurst Joint Venture
    Water Treatment Plants: United Utilities

    18:00 - 18:30
    Asset Performance: Emerson Process Management
    Bridges: Ministerio Obras Publicas de Chile
    Mining: Hatch
    Project Delivery: Black & Veatch
    Reality Modeling: City of Helsinki
    Water Treatment Plants: 4 Delivery Ltd & Southern Water

    18:30 - 19:00
    Asset Performance: SKA South Africa
    Bridges: MCC TianGong Group Tianjin Corporation, Ltd.
    Mining: Tetra Tech Proteus
    Project Delivery: Mott MacDonald Bentley
    Reality Modeling: Kano Laboratory, Waseda University, Obayashi Corporation
    Water Treatment Plants: GE India Industrial Private Limited
    19:00 - 21:30
    WELCOME RECEPTION